top of page

Czy schudnę praktykując Jogę i Pilates? Cz. I

Wiele osób sądzi, że aby stracić nadmierne kilogramy trzeba się mocno namęczyć i napocić, a treningi typu Joga i Pilates nie mają w tym przypadku sensu. Utrata tkanki tłuszczowej to bardziej skomplikowany temat niż tylko spalanie kalorii.


Zacznijmy od wpływu Jogi na układ nerwowy i hormonalny: 👉 Joga pomaga zmniejszyć uczucie stresu, który często prowadzi do przejadania się. 👉 Jednocześnie ograniczone zostaje wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu), który może sprzyjać odkładaniu tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na brzuchu, a także zwiększać ochotę na słodycze. 👉 Następuje ogólne przywrócenie równowagi w układzie hormonalnym, co sprzyja prawidłowym procesom w całym organizmie, także metabolicznym. Gdy organizm jest przez dłuższy czas w stanie stresu, może przełączyć się na tryb „uciekaj albo walcz” (ang. fight or flight), w takim trybie ciało większość energii kieruje na przygotowanie się do walki lub ucieczki, nawet gdy realnie nie ma obok żadnego zagrożenia. W takim stanie mięśnie stają się spięte, oddech skrócony, trawienie spowolnione, a tkanka tłuszczowa może zostać magazynowana na „gorsze czasy”. Joga pomaga rozluźnić ciało i uspokoić umysł, co wspomaga prawidłowe procesy, m.in. trawienia i spalania tkanki tłuszczowej. 👉 Kolejną kwestią jest dopamina - jest to neuroprzekaźnik, który w nadmiarze może prowadzić do kompulsywnego jedzenia oraz podjadania pomiędzy posiłkami (oraz ogólnie kompulsywnych zachowań i uczucia niepokoju), jej niedobór może natomiast prowadzić do depresji i zahamowania apetytu. Praktyka Jogi pomaga w regulowaniu wydzielania dopaminy, co sprzyja także ogólnemu dobremu samopoczuciu. 👉 Bardziej dynamiczna praktyka Jogi wpływa bezpośrednio na przyśpieszenie metabolizmu oraz spalanie kalorii.


Podsumowując Joga zdecydowanie wpływa na poprawę sylwetki oraz zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Postaw jednak swoje zdrowie i samopoczucie na pierwszym miejscu, bez presji, a efekty przyjdą szybciej niż się spodziewasz.


Daj znać czy już zauważasz pozytywny wpływ praktyki Jogi na Twoje ciało i umysł czy jeszcze czekasz na motywację i wskazówki jak zacząć :)

W następnym poście omówimy pozytywny wpływ Pilatesu na utratę tkanki tłuszczowej i wysmuklenie sylwetki!
177 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page