top of page

3 przyczyny bólu pleców

Co może być przyczyną przewlekłego bólu pleców? (Po wykluczeniu poważniejszych schorzeń oraz kontuzji).

Tak naprawdę można podać tutaj jedną, główną przyczynę:

👉 obecny styl życia.

Czyli długotrwałe siedzenie, brak odpowiedniej ilości ruchu, a także wszechobecny stres (wynikający nawet z nadmiaru bodźców, informacji, szybkości życia).


Ale wyodrębnijmy 3 częste tego skutki/ rodzaje bólu pleców.

1) Zwyrodnienia i urazy kręgosłupa, wynikające z osłabienia mięśni odpowiadających za jego stabilizację. Kręgosłup jest wtedy narażony na ogromne obciążenia (zwłaszcza podczas siedzenia), przestrzenie między kręgami się ściskają.

2) Nadmierne napięcie mięśni dolnych pleców, wynikające z osłabienia mięśni głębokich oraz brzucha. Ciało musi jakoś kompensować osłabione mięśnie, aby zabezpieczyć kręgosłup, dochodzi wtedy do napięcia i bólu odcinka lędźwiowego.

3) Zaokrąglone górne plecy i zamknięta klatka piersiowa, co z kolei może skutkować bólami karku i górnych pleców. Wynika to z nieodpowiedniej postawy, zwłaszcza podczas długiego korzystania z komputera lub smartfona. Ale także stres często powoduje napięcia karku i barków, powodując ból i ograniczając ruchomość.


Co z tym wszystkim zrobić?

Małymi krokami zacząć wprowadzać lepsze nawyki: spokojne spacery, odpowiedni, zrównoważony trening, aktywne przerwy od pracy przy komputerze pomogą odwrócić negatywne skutki siedzenia i braku ruchu. Natomiast joga, medytacja, odpowiednia ilość snu i ograniczenie korzystania z elektroniki uwolnią od stresu i pomogą rozluźnić nadmiernie spięte mięśnie.
8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Brak jogi w sobotę 22.06

Uwaga! W sobotę 22.06 zajęcia z jogi o godz. 9.00 się nie odbędą, zapraszamy na pilates o 10.15! ❤️

コメント


bottom of page